Chory pęcherz może dawać niejednoznaczne objawy. Jakie?
Chory pęcherz najczęściej kojarzy nam się ze zwiększonym parciem na mocz i z bólem oraz pieczeniem w czasie oddawania moczu. Tymczasem stan zapalny pęcherza moczowego może dawać różne objawy, niekoniecznie oczywiste. Jak rozpoznać chory pęcherz?
Chory pęcherz, czyli jaki?
Chory pęcherz to stan zapalny pęcherza moczowego, który może być spowodowany przez drobnoustroje. Zakażenie najczęściej odbywa się przez cewkę moczową, a czynnikiem ryzyka są ciąża, połóg oraz wzmożone kontakty seksualne. Zakażenie zdecydowanie częściej może występować u kobiet niż u mężczyzn – nawet kilkadziesiąt razy.
Stan zapalny pęcherza najczęściej objawia się zwiększonym parciem na mocz. Może towarzyszyć temu pieczenie, świąd albo ból. Niekiedy zdarzają się inne objawy takie jak kłucie w czasie oddawania moczu albo oddawanie go w bardzo niewielkich ilościach.
Objawy chorego pęcherza
Chory pęcherz może dawać różne objawy. Zaniepokojenie powinny wzbudzić nie tylko ból, ale i zmieniona barwa moczu. Do najczęstszych sygnałów świadczących o toczącym się stanie zapalnym w układzie moczowym należą:
-
stan podgorączkowy
- gorączka
- częste oddawanie moczu
- ból w czasie oddawania moczu
- zmiana koloru moczu
- bóle brzucha
- bóle lędźwiowe
- obecność krwi w moczu
- ból w czasie współżycia
Mogą też wystąpić nudności, wymioty i silne bóle dolnych odcinków kręgosłupa. Najczęściej są to sygnały informujące, że infekcja rozprzestrzeniła się już na nerki.
Przyczyny infekcji
Istnieje wiele przyczyn infekcji pęcherza. Zwykle powodują je bakterie i drobnoustroje, ale niekiedy do wystąpienia choroby przyczyniają się choroby współistniejące, np.: cukrzyca czy kamica nerkowa.
Do rozwoju infekcji pęcherza mogą doprowadzić też:
- cewniki
- antykoncepcja dopochwowa
- nieodpowiednia higiena okolic intymnych
- częste korzystanie z basenu
Dlaczego infekcje pęcherza częściej występują u kobiet?
Stany zapalne pęcherza moczowego zdecydowanie częściej zdarzają się u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z innej budowy anatomicznej. Cewka moczowa u kobiet jest krótsza niż u mężczyzn i z tego względu mocniej narażona na infekcje. Sąsiaduje ona z drogami rodnymi, skąd najczęściej przenikają drobnoustroje m.in. w czasie stosunku seksualnego.
Infekcje pęcherza mają charakter nawracający, co zwykle oznacza, że powtarzają się z pewną regularnością. Dopiero wykonanie posiewu, który pomoże sprawdzić, jakiego rodzaju bakterie wywołały infekcje, może pomóc dobrać odpowiedni antybiotyk i zwalczyć przyczyny choroby.
Kobiety, które przeszły choć raz bolesne zapalenie pęcherza, powinny mocniej dbać o drogi moczowe. Warto zrezygnować z zimnych kąpieli, dbać o higien intymną, wzbogacić dietę w żurawinę, która pozytywnie wpływa na pęcherz moczowy.
Zapalenie układu moczowego u dzieci
Infekcje pęcherza moczowego mogą występować również u dzieci. Najczęściej objawiają się wysoką gorączką (sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza) oraz obecnością krwi w moczu. U niemowląt zapalenie pęcherza częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek, ale po 1. roku życia sytuacja się odwraca. W późniejszym okresie to dziewczynki częściej cierpią na to schorzenie, co wynika z budowy anatomicznej.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Do lekarza warto udać się od razu po wystąpieniu objawów. Jeśli pojawia się zwiększone parcie na mocz, zmienia się jego kolor, występuje ból, złe samopoczucie lub stan podgorączkowa, warto odwiedzić specjalistę. Zaleci on wykonanie posiewu, który pomoże określić przyczynę choroby. Następnie zleci odpowiednie leki (antybiotyki), które pomogą ją przezwyciężyć.